Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Informačný servis
  3. Projekty podporené z fondov EÚ
  4. Európsky fond regionálneho rozvoja
  5. Zvýšenie úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti na Úrade vlády SR

Zvýšenie úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti na Úrade vlády SR

Názov a sídlo prijímateľa: Úrad vlády SR, námestie slobody 2899/1, 813 70 Bratislava, SR
Konajúci: Ing. Július Jakab, vedúci Úradu vlády SR
IČO: 00 151 513
DIČ: 2020845057
 
Názov projektu: „Zvýšenie úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti na Úrade vlády SR“
Miesto realizácie projektu: Bratislavský, Banskobystrický, Žilinský, Košický, Prešovský, Nitriansky, Trenčiansky a Trnavský kraj 
Výška zazmluvneného NFP: 985 000,- EUR
Stav projektu:  Verejné obstarávanie na výber dodávateľa hlavných aktivít projektu bolo vyhlásené dňa 14.10.2019. Momentálne je projekt v procese VO.

Údaje o realizovanom projekte z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, Prioritná os č. 7: Informačná spoločnosť

Projekt „Zvýšenie úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti na Úrade vlády SR“ bol pripravený v súlade s horizontálnou štúdiou uskutočniteľnosti, spracovanou Úradom podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície s názvom „Zvýšenie úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti v podsektore IS VS“.
Za účelom zvýšenia úrovne zavedených postupov a opatrení týkajúcich sa kybernetickej a informačnej bezpečnosti (KIB) v subjektoch verejnej správy bola identifikovaná potreba vybudovať novú, resp. konsolidovať existujúcu bezpečnostnú architektúru. Toto je možné dosiahnuť implementáciou nových, alebo inováciou existujúcich bezpečnostných nástrojov a procesov, a to najmä v nasledovných oblastiach:

  • ochrana pred útokmi z externého prostredia,
  • detekcia škodlivých aktivít a bezpečnostných incidentov,
  • ochrana dát, dátových prenosov a komunikácie,
  • budovanie bezpečnostného povedomia.

Riešenie zapadá do celkovej stratégie budovania bezpečnostnej architektúry IS VS v gescii ÚPVII a sektorových OVM. Zohľadňuje špecifiká prostredia Úradu vlády SR a technologické požiadavky pre začlenenie do celkovej bezpečnostnej architektúry IS VS.

Realizácia projektu a výstupy cieľovej skupine prinesie:

  • nasadenie moderných, pokročilých bezpečnostných opatrení a sofistikovaných bezpečnostných mechanizmov, ktoré budú zaisťovať požadovanú úroveň ochrany všetkých bezpečnostne relevantných informačných aktív sektorových OVM a celej IKT infraštruktúry a zároveň budú schopné reflektovať vývoj v oblasti kybernetických hrozieb.
  • nasadenie prostriedkov a prvkov KyB ochrany a monitorovania, ktoré budú identifikovať možné bezpečnostné incidenty aj v reálnom čase.
  • zvýšenie úrovne bezpečnostných postupov a opatrení, ktorých výsledkom bude zníženie miery nových alebo stávajúcich rizík a hrozieb na prijateľnú úroveň.
  • vybavenie bezpečnostných tímov technickými prostriedkami a usporadúvania školení pre zaistenie pripravenosti personálu a tým efektívne riešenie bezpečnostných incidentov na úrovni sektorových OVM.
  • zlepšenie úrovne bezpečnostného povedomia u zamestnancov v rámci OVM a tým zníženie rizika útokov z kategórie sociálneho inžinierstva alebo rizika zlyhania ľudského faktoru.
  • zlepšenie prevencie kybernetických útokov používaním nástrojov a techník, ktoré odhalia zraniteľnosti a slabiny IS a aplikácií sektorových OVM skôr, ako dôjde k ich zneužitiu neoprávnenou osobou.
  • zlepšenie reakcie na kybernetické bezpečnostné incidenty, ich riadenie, zníženie na požadovanú úroveň, kategorizácia a evidencia.
  • umožnenie prístupu k vybraným logom a záznamom z rozhrania IKT prostredia sektorových OVM priamo do monitorovacieho systému vládnej jednotky CSIRT, čím bude umožnený aj plošný monitoring bezpečnosti prierezovo cez celý podsektor ISVS.
  • umožnenie vykonávania analýz a korelácii stavov na rozhraní sektorových OVM prierezovo cez celý podsektor IS VS a tým následného nasadenia analytických nástrojov nad veľkým množstvom údajov (Big-data) v reálnom čase, ktoré vyhodnocujú rizikovosť subjektov a ich správanie nielen na základe informácií previazaných so subjektom, ale aj na základe jeho väzieb na okolité subjekty a ich správanie.

Detail projektu stránke ITMS
Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020

Odkaz na Riadiaci orgán OPII:
Úvod - OPII - Operačný program Integrovaná infraštruktúra (gov.sk)

Odkaz na Sprostredkovateľský orgán:
Projekty | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (gov.sk)

Zasadnutia Riadiaceho výboru projektu