Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Tlačové správy a oznamy
  3. DEKLARÁCIA K ROZVOJU CELOSPOLOČENSKÉHO DIALÓGU V SLOVENSKEJ REPUBLIKE

DEKLARÁCIA K ROZVOJU CELOSPOLOČENSKÉHO DIALÓGU V SLOVENSKEJ REPUBLIKE

22.08.2024

PREAMBULA

Prvé dve dekády 21. storočia sú vo svete výrazne poznačené zásadnými prevratnými zmenami, prerastajúcimi do celosvetových kríz. Všetky ovplyvnili, prípadne stále ovplyvňujú aj kvalitu života občanov v Slovenskej republike. Potvrdilo sa, že dosahy týchto kríz vyvolaných vonkajším prostredím sa darilo na Slovensku tlmiť len vtedy, ak bola dosiahnutá vysoká súdržnosť v slovenskej spoločnosti ako celku. Ukázalo sa, že efektívnosť prijatých opatrení riešiacich krízové stavy a ich rýchle a kvalitné uplatnenie v spoločnosti je úzko spätá s otvoreným celospoločenským dialógom.

Deklarácia vychádza z doterajších skúseností z úspešnej celospoločenskej spolupráce v Rade solidarity a rozvoja v nadväznosti na Európsky sociálny dialóg a jeho realizácie v podmienkach slovenskej spoločnosti. Strategickým cieľom deklarácie je záujem jej signatárov pokračovať v efektívnej komunikácii medzi sociálnymi partnermi, zástupcami iných významných celospoločenských subjektov a vládnou mocou s cieľom posilňovania hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti ako podmienky pre rast konkurenčnej schopnosti Slovenskej republiky.

Deklarácia vzniká na základe záväzku Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2023 - 2027 o obnove partnerského dialógu na všetkých spoločenských úrovniach, spojeného s mandátom splnomocnenca vlády SR pre sociálny dialóg na vytvorenie širokej platformy pre návrhy na vhodné opatrenia a projekty v oblasti rozvoja celospoločenského dialógu.

Deklarácia sa opiera v situácii zložitých vonkajších a vnútorných podmienok o potrebu urýchlene oživiť a zvýšiť úroveň tvorivých a konštruktívnych vzťahov s partnermi a aktérmi celospoločenského dialógu s vládou, s cieľom posilniť spoločenský konsenzus a jeho zásadný význam v občianskej spoločnosti pri monitorovaní napĺňania a realizácii kľúčových strategických programových cieľov vlády.

Článok 1

Signatári tejto deklarácie predstupujú pred občanov Slovenskej republiky v presvedčení, že takto potvrdená novovznikajúca platforma pre rozvoj celospoločenského dialógu bude významným prvkom v rozvoji Slovenskej republiky ako demokratického a právneho štátu, ako akčného člena Európskej únie a aktívneho člena medzinárodných štruktúr v prospech humánneho a mierového rozvoja ľudskej civilizácie.

Článok 2

Signatári sa zaväzujú, že budú aktívne spolupracovať v hľadaní optimálnych a efektívnych riešení pre rast kvality života občanov Slovenskej republiky uplatňovaním  celospoločenského dialógu na báze odborných tímov a komisií. Budú otvorení ďalším námetom odbornej verejnosti s ambíciou zlepšenia riadenia a koordinácie jednotlivých politík štátu konkrétnym zapojením sociálnych partnerov a aktérov celospoločenského dialógu s presahom na európsku úroveň.

Článok 3

Základný nástroj pre napĺňanie cieľov deklarácie predstavuje z iniciatívy splnomocnenca vlády SR pre sociálny dialóg vytvorená Stála konferencia  celospoločenského dialógu v Slovenskej republike (ďalej „Stála konferencia“)

  1. Zmyslom činnosti Stálej konferencie je vytvárať konkrétnu efektívnu spätnú väzbu ako výslednicu kvalifikovaného monitorovania zo strany relevantných záujmových združení a aktérov celospoločenského dialógu ku politikám sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho rozvoja Slovenskej republiky v interakcii na európske a globálne výzvy.
  2. Účastníkmi Stálej konferencie sú predovšetkým zástupcovia významných združení, zástupcovia občanov zoskupení v reprezentatívnych občianskych združeniach, združeniach samosprávnych orgánov krajov, miest a obcí, verejnoprávne organizácie, zástupcovia cirkví, predstavitelia vlády Slovenskej republiky. Účasť na práci Stálej konferencie je otvorená.

Článok 4

Na báze pravidelne organizovaných stretnutí členov Stálej konferencie s predsedom vlády Slovenskej republiky a jej rezortnými predstaviteľmi, vyplývajúcich z mandátu splnomocnenca vlády SR pre sociálny dialóg sa vytvoria konkrétne podmienky pre efektívny prenos diskutovaných odborných a celospoločensky dôležitých problémov tak, že v spolupráci s Úradom vlády Slovenskej republiky, ministerstvami a ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy budú prijaté konkrétne opatrenia, projekty a začaté procesy ich implementácie v oblasti rozvoja celospoločenského dialógu.

Článok 5

Uvedené záväzky preberajú účastníci deklarácie dobrovoľne, v záujme spoločensko-hospodárskeho rozvoja Slovenska a jeho občanov. Uznávajú, že v tomto dôležitom dejinnom okamihu v histórii nášho štátu ide o významné záväzky súvisiace s dosiahnutím tvorivej a konštruktívnej atmosféry a celonárodného porozumenia.

Článok 6

Deklarácia sa uzatvára ako otvorený dokument pre vstup ďalších subjektov.

Deklaráciu k rozvoju celospoločenského dialógu v Slovenskej republike uzatvárajú zástupcovia štátu, sociálnych partnerov, reprezentácie regionálnych a miestnych samospráv a predstavitelia vedeckej a náboženskej obce.

Signatári prijímajú deklaráciu ako otvorený dokument, ku ktorému sa môže pripojiť každý spoločensky dôležitý subjekt. Súčasne vyzývajú ďalšie subjekty reprezentujúce rôzne skupiny a vrstvy slovenskej občianskej verejnosti, pripojiť sa k tomuto dokumentu a deklarovať svoju vlastnú pridanú hodnotu k takto deklarovanému úsiliu o celonárodný občiansky konsenzus.

Bratislava, 22. augusta 2024



Za vládu Slovenskej republiky: 
Robert Fico      
predseda vlády SR

Vladimír Faič
splnomocnenec vlády SR pre sociálny dialóg         


Za Konfederáciu odborových zväzov: 
Monika Uhlerová
prezidentka KOZ SR 
  
       
Za Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení SR:   
Tomáš Malatinský
prezident AZZZ SR


Za Asociáciu priemyselných zväzov a dopravy:  
Alexej Beljajev
prezident APZD   
 

Za Republikovú úniu zamestnávateľov:
Miroslav Kiraľvarga
prezident RÚZ


Za Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru:      
Peter Mihók
predseda SOPK


Za Klub 500:  
Vladimír Soták
predseda Klub 500


Za Združenie miest a obcí Slovenska:
Jozef Božik
predseda ZMOS


Za Samosprávne kraje Slovenska:
Jozef Viskupič
predseda SK8


Za Slovenskú akadémiu vied:
Pavol Šajgalík
predseda SAV                    


Za Slovenskú rektorskú konferenciu:
Vladimír Hiadlovský
prezident SRK


Za Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru:
Andrej Gajdoš
predseda SPPK


Za Slovenskú lekársku komoru:
Jaroslav Šimo
prezident SLK


Za Jednotu dôchodcov Slovenska:
Michal Kotian
predseda JDS


Za Konferenciu biskupov Slovenska:
Bernard Bober
arcibiskup, predseda KBS


Za Ekumenickú radu cirkví v Slovenskej republike:
Ivan Eľko
generálny biskup, predseda ERCSR