DEKLARÁCIA K ROZVOJU CELOSPOLOČENSKÉHO DIALÓGU V SLOVENSKEJ REPUBLIKE
PREAMBULA
Prvé dve dekády 21. storočia sú vo svete výrazne poznačené zásadnými prevratnými zmenami, prerastajúcimi do celosvetových kríz. Všetky ovplyvnili, prípadne stále ovplyvňujú aj kvalitu života občanov v Slovenskej republike. Potvrdilo sa, že dosahy týchto kríz vyvolaných vonkajším prostredím sa darilo na Slovensku tlmiť len vtedy, ak bola dosiahnutá vysoká súdržnosť v slovenskej spoločnosti ako celku. Ukázalo sa, že efektívnosť prijatých opatrení riešiacich krízové stavy a ich rýchle a kvalitné uplatnenie v spoločnosti je úzko spätá s otvoreným celospoločenským dialógom.
Deklarácia vychádza z doterajších skúseností z úspešnej celospoločenskej spolupráce v Rade solidarity a rozvoja v nadväznosti na Európsky sociálny dialóg a jeho realizácie v podmienkach slovenskej spoločnosti. Strategickým cieľom deklarácie je záujem jej signatárov pokračovať v efektívnej komunikácii medzi sociálnymi partnermi, zástupcami iných významných celospoločenských subjektov a vládnou mocou s cieľom posilňovania hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti ako podmienky pre rast konkurenčnej schopnosti Slovenskej republiky.
Deklarácia vzniká na základe záväzku Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2023 - 2027 o obnove partnerského dialógu na všetkých spoločenských úrovniach, spojeného s mandátom splnomocnenca vlády SR pre sociálny dialóg na vytvorenie širokej platformy pre návrhy na vhodné opatrenia a projekty v oblasti rozvoja celospoločenského dialógu.
Deklarácia sa opiera v situácii zložitých vonkajších a vnútorných podmienok o potrebu urýchlene oživiť a zvýšiť úroveň tvorivých a konštruktívnych vzťahov s partnermi a aktérmi celospoločenského dialógu s vládou, s cieľom posilniť spoločenský konsenzus a jeho zásadný význam v občianskej spoločnosti pri monitorovaní napĺňania a realizácii kľúčových strategických programových cieľov vlády.
Článok 1
Signatári tejto deklarácie predstupujú pred občanov Slovenskej republiky v presvedčení, že takto potvrdená novovznikajúca platforma pre rozvoj celospoločenského dialógu bude významným prvkom v rozvoji Slovenskej republiky ako demokratického a právneho štátu, ako akčného člena Európskej únie a aktívneho člena medzinárodných štruktúr v prospech humánneho a mierového rozvoja ľudskej civilizácie.
Článok 2
Signatári sa zaväzujú, že budú aktívne spolupracovať v hľadaní optimálnych a efektívnych riešení pre rast kvality života občanov Slovenskej republiky uplatňovaním celospoločenského dialógu na báze odborných tímov a komisií. Budú otvorení ďalším námetom odbornej verejnosti s ambíciou zlepšenia riadenia a koordinácie jednotlivých politík štátu konkrétnym zapojením sociálnych partnerov a aktérov celospoločenského dialógu s presahom na európsku úroveň.
Článok 3
Základný nástroj pre napĺňanie cieľov deklarácie predstavuje z iniciatívy splnomocnenca vlády SR pre sociálny dialóg vytvorená Stála konferencia celospoločenského dialógu v Slovenskej republike (ďalej „Stála konferencia“)
- Zmyslom činnosti Stálej konferencie je vytvárať konkrétnu efektívnu spätnú väzbu ako výslednicu kvalifikovaného monitorovania zo strany relevantných záujmových združení a aktérov celospoločenského dialógu ku politikám sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho rozvoja Slovenskej republiky v interakcii na európske a globálne výzvy.
- Účastníkmi Stálej konferencie sú predovšetkým zástupcovia významných združení, zástupcovia občanov zoskupení v reprezentatívnych občianskych združeniach, združeniach samosprávnych orgánov krajov, miest a obcí, verejnoprávne organizácie, zástupcovia cirkví, predstavitelia vlády Slovenskej republiky. Účasť na práci Stálej konferencie je otvorená.
Článok 4
Na báze pravidelne organizovaných stretnutí členov Stálej konferencie s predsedom vlády Slovenskej republiky a jej rezortnými predstaviteľmi, vyplývajúcich z mandátu splnomocnenca vlády SR pre sociálny dialóg sa vytvoria konkrétne podmienky pre efektívny prenos diskutovaných odborných a celospoločensky dôležitých problémov tak, že v spolupráci s Úradom vlády Slovenskej republiky, ministerstvami a ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy budú prijaté konkrétne opatrenia, projekty a začaté procesy ich implementácie v oblasti rozvoja celospoločenského dialógu.
Článok 5
Uvedené záväzky preberajú účastníci deklarácie dobrovoľne, v záujme spoločensko-hospodárskeho rozvoja Slovenska a jeho občanov. Uznávajú, že v tomto dôležitom dejinnom okamihu v histórii nášho štátu ide o významné záväzky súvisiace s dosiahnutím tvorivej a konštruktívnej atmosféry a celonárodného porozumenia.
Článok 6
Deklarácia sa uzatvára ako otvorený dokument pre vstup ďalších subjektov.
Deklaráciu k rozvoju celospoločenského dialógu v Slovenskej republike uzatvárajú zástupcovia štátu, sociálnych partnerov, reprezentácie regionálnych a miestnych samospráv a predstavitelia vedeckej a náboženskej obce.
Signatári prijímajú deklaráciu ako otvorený dokument, ku ktorému sa môže pripojiť každý spoločensky dôležitý subjekt. Súčasne vyzývajú ďalšie subjekty reprezentujúce rôzne skupiny a vrstvy slovenskej občianskej verejnosti, pripojiť sa k tomuto dokumentu a deklarovať svoju vlastnú pridanú hodnotu k takto deklarovanému úsiliu o celonárodný občiansky konsenzus.
Bratislava, 22. augusta 2024
Za vládu Slovenskej republiky:
Robert Fico
predseda vlády SR
Vladimír Faič
splnomocnenec vlády SR pre sociálny dialóg
Za Konfederáciu odborových zväzov:
Monika Uhlerová
prezidentka KOZ SR
Za Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení SR:
Tomáš Malatinský
prezident AZZZ SR
Za Asociáciu priemyselných zväzov a dopravy:
Alexej Beljajev
prezident APZD
Za Republikovú úniu zamestnávateľov:
Miroslav Kiraľvarga
prezident RÚZ
Za Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru:
Peter Mihók
predseda SOPK
Za Klub 500:
Vladimír Soták
predseda Klub 500
Za Združenie miest a obcí Slovenska:
Jozef Božik
predseda ZMOS
Za Samosprávne kraje Slovenska:
Jozef Viskupič
predseda SK8
Za Slovenskú akadémiu vied:
Pavol Šajgalík
predseda SAV
Za Slovenskú rektorskú konferenciu:
Vladimír Hiadlovský
prezident SRK
Za Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru:
Andrej Gajdoš
predseda SPPK
Za Slovenskú lekársku komoru:
Jaroslav Šimo
prezident SLK
Za Jednotu dôchodcov Slovenska:
Michal Kotian
predseda JDS
Za Konferenciu biskupov Slovenska:
Bernard Bober
arcibiskup, predseda KBS
Za Ekumenickú radu cirkví v Slovenskej republike:
Ivan Eľko
generálny biskup, predseda ERCSR