Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Tlačové správy a oznamy
  3. DEŇ VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKÉHO ŠTÁTU

DEŇ VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKÉHO ŠTÁTU

28.10.2024

Vyhlásenie samostatného československého štátu 28. októbra 1918 predstavovalo symbol národnej identity a emancipácie Čechov a Slovákov. Týmto aktom sa Československo osamostatnilo od Rakúsko-Uhorska, čím naplnilo dlhodobé úsilie oboch národov o suverenitu a rovnocenné postavenie medzi európskymi štátmi.Zásadnú úlohu pri vzniku Československa zohrali Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik, ktorých politické a diplomatické aktivity počas prvej svetovej vojny vytvorili medzinárodné podmienky pre uznanie nového štátu. Hlavné udalosti 28. októbra 1918 v Prahe zahŕňali prevzatie moci Národným výborom československým, ktorý vydal prvý zákon o vzniku štátu a prostredníctvom Lidových novín oznámil národu vyhlásenie Československej republiky známym heslom: „Lide československý!“.

Významný krok v smere k československej štátnosti predstavovali Clevelandská dohoda (1915) a Pittsburská dohoda (1918), ktoré boli písomným záväzkom Čechov a Slovákov k spoločnému štátu. V roku 1916 bola v Paríži založená Československá národná rada, ktorá ako vrcholný orgán zahraničného odboja koordinovala snahy o vznik štátu a podporovala československé légie – ozbrojené zložky formované z českých a slovenských krajanov, ktoré bojovali po boku spojencov na frontoch v Rusku, Taliansku a Francúzsku. Do konca vojny pôsobilo vo formáciách légií asi 100 000 mužov, čo posilnilo medzinárodné postavenie československého odboja. Americký historik Kevin McNamara označil légie za dôkaz odhodlania Čechov a Slovákov na vytvorenie vlastného štátu.

Geopolitické zmeny po prvej svetovej vojne viedli k rozpadu Rakúsko-Uhorska a k vzniku Československej republiky. Po vyhlásení nezávislosti sa 30. októbra 1918 na zasadnutí v Turčianskom sv. Martine zišla Slovenská národná rada, ktorá prijala Deklaráciu slovenského národa, tzv. Martinskú deklaráciu. Táto deklarácia vyjadrovala súhlas slovenskej politickej reprezentácie so vznikom spoločného štátu s Čechmi a žiadala pre Slovákov právo na sebaurčenie.

Nový štát vytvoril podmienky pre rozvoj slovenského jazyka, vzdelanosti a kultúry, čím poskytol Slovákom slobodu rozvíjať svoje kultúrne a politické elity. Vďaka týmto krokom sa Československá republika stala medzinárodne uznaným a stabilným demokratickým štátom, ktorý umožnil Čechom a Slovákom spolunažívať v spoločnom politickom a kultúrnom priestore. 

Tento významný deň pripomína silu spoločnej viery a nádejí, ktoré spojili dva národy do jedného štátu. Nech je odkaz 28. októbra 1918 stále živým príkladom, že vzájomná úcta a spolupráca môžu prekonať aj tie najväčšie výzvy.