Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Tlačové správy a oznamy
  3. Predseda vlády SR Robert Fico a predstavitelia ďalších 10 krajín EÚ napísali list predsedníčke Európskej komisie o Európskej sieti vysokorýchlostných železníc a jej financovaní

Predseda vlády SR Robert Fico a predstavitelia ďalších 10 krajín EÚ napísali list predsedníčke Európskej komisie o Európskej sieti vysokorýchlostných železníc a jej financovaní

11.02.2025

Predseda vlády SR Robert Fico sa pripojil k iniciatíve predstaviteľov ďalších desiatich členských krajín EÚ o rozvoji transeurópskej dopravnej politiky (TEN-T). „Plne sa zaväzujeme realizovať ciele a požiadavky na modernizáciu existujúcej infraštruktúry na prepravu cestujúcich a tovarov po železnici. Vítame, že do tzv. revízie TEN-T boli zaradené nové vysokorýchlostné železničné spojenia, a to najmä v regiónoch, kde sa tieto spojenia ešte len majú vybudovať a kde prispejú k ďalšiemu zlepšeniu dopravnej prepojenosti,“ píšu v liste predstavitelia Českej republiky, Estónska, Grécka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Portugalska, Rumunska, Slovenskej republiky, Španielska a Talianska.

Prezidenti a predsedovia vlád jedenástich krajín EÚ zdôrazňujú, že podporujú ciele Európskej komisie na prípravu akčného plánu pre európsku vysokorýchlostnú železničnú sieť spájajúcu hlavné mestá a regióny, podporujú aj závery správ Enrica Lettu a Maria Draghiho, podľa ktorých sa nedostatok vysokorýchlostných železničných spojení a riziko nedokončenia cezhraničných spojení medzi veľkými mestami rôznych krajín považujú za hlavnú prekážku dobre fungujúceho vnútorného trhu a tým aj konkurencieschopnosti Európskej únie.

Ďalej v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej zdôrazňujú, že financovanie vysokorýchlostných železničných spojení medzi hlavnými mestami aj veľkými mestami v celej Európskej únii, ako aj rozvoj dopravnej infraštruktúry ako takej považujú za jednu z priorít pre nasledujúci viacročný finančný rámec. „Dôrazne podporujeme robustný centrálne riadený Nástroj na prepájanie Európy (CEF III) so zvýšenými finančnými ambíciami, ktorý by bol katalyzátorom rozvoja plnohodnotnej siete TEN-T vrátane chýbajúcich vysokorýchlostných železničných spojení a dokončenia veľkých cezhraničných projektov. Zároveň by sme mali zachovať synergie v oblasti dopravy, energetiky, digitálneho a obranného sektora.“

Rozvoj rozsiahlych a cezhraničných projektov si podľa predsedov vlád a prezidentov vyžaduje procedurálne reformy, vyžaduje si tiež účinnú koordináciu a synchronizáciu harmonogramov medzi zúčastnenými členskými štátmi, čím sa zabezpečí bezproblémové fungovanie jednotného trhu. Rovnako je potrebné sústrediť sa na nepretržité znižovanie administratívnej záťaže a vyhnúť sa ukladaniu nadmerných podmienok na realizáciu týchto projektov. Požiadavky na dodatočné podmienky by podľa premiérov mohli viesť k oneskoreniu prepojení a zabrániť dokončeniu siete TEN-T v dohodnutých termínoch.