Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Tlačové správy a oznamy
  3. Stanovisko Úradu vlády SR k návrhu úpravy lobingu v Národnej rade SR

Stanovisko Úradu vlády SR k návrhu úpravy lobingu v Národnej rade SR

04.12.2024

Úrad vlády SR víta poslanecký návrh zákona, ktorý má ambíciu zaviesť pojem LOBING pri činnosti mimovládnych organizácií, ktorá smeruje k ovplyvňovaniu verejných politík. Dopyt po regulácii lobingu na Slovensku existuje už takmer 20 rokov a stále sa „lobuje“ proti jeho prijatiu. Správa Európskej komisie o právnom štáte za rok 2024 odporúča Slovenskej republike predložiť návrhy na reguláciu lobingu. Rovnako Skupiny štátov proti korupcii (GRECO), ako aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dlhodobo Slovenskej republike vytýkajú neaktívnosť v otázke stransparentnenia fungovania mimovládnych organizácií.

Lobing je v demokratickej spoločnosti legitímnym nástrojom na presadzovanie rôznych záujmov, avšak len pod podmienkou transparentnosti. Pri presadzovaní verejných politík má verejnosť právo vedieť, kto koho zastupuje, kto sa s kým stretáva, za akým účelom a ako je financovaný. Transparentnosť je jedným z pilierov boja proti korupcii, kde Úrad vlády SR plní svoju zákonnú právomoc.

Transparentné ovplyvňovanie verejných politík je už roky upravené na úrovni Európskej únie. V slovenskom právnom poriadku oblasť transparentnosti mimovládnych organizácií nie je doteraz upravená a navrhovaná právna úprava je legitímna, nakoľko v SR chýba transparentnosť mimovládnych organizácií, chýba ich spoločenská zodpovednosť, ako aj verejná kontrola.

Poslanecký návrh vnímame ako prvý významný krok smerujúci k posilneniu transparentnosti vo verejnom sektore, pričom cieľom má byť zahrnutie čo najširšej skupiny legitímnych subjektov tak, aby bola zohľadnená konkrétna spoločenská situácia v Slovenskej republike.