Úrad vlády SR vstúpil do nového cyklu implementácie modelu CAF
Uvedomujúc si, že implementácia modelu CAF je dlhodobou a súvislou činnosťou, rozhodlo sa vedenie Úradu vlády SR realizovať opätovný cyklus samohodnotenia a zlepšovania v súlade s metodikou modelu CAF aj v rokoch 2022 – 2023.
S realizáciou nového cyklu implementácie začal Úrad vlády SR vo februári 2022, kedy si naplánoval činnosti na ďalších 14 mesiacov, rozdelených do štyroch na seba nadväzujúcich fáz v súlade s metodikou modelu CAF.
Prípravná fáza
Oboznámenie vedenia Úradu vlády SR o modeli CAF a jeho princípoch bolo realizované externým konzultantom za účasti garanta a metodika CAF. Vyškolenie CAF tímu vykonal rovnako externý konzultant v máji 2022. Uvedeného školenia, ktoré bolo prispôsobené potrebám úradu, sa zúčastnili všetci členovia CAF tímu.
Proces samohodnotenia
Proces samohodnotenia bol náročný a poznačený pandémiou v súvislosti s COVID 19, ktorá zasiahla práve obdobie fungovania úradu, ktoré samohodnotenie pokrývalo. Napriek tomu sa CAF tímu podarilo úspešne prejsť procesom samohodnotenia.
Následne Úrad vlády SR požiadal Úrad re normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, koordinátora štátnej politiky kvality Slovenskej republike a národného korešpondenta modelu CAF o vykonanie externého posúdenia na mieste, aby získal externý pohľad na svoje procesy a fungovanie úradu ako celku. Externé posúdenie na mieste sa konalo na začiatku septembra 2022.
Zástupca vedúceho úradu vlády, Mgr. Pavol Kuljovský a generálny tajomník služobného úradu, Mgr. Marek Vandrák v úvode posúdenia na mieste deklarovali trvalý záujem zlepšovať kvalitu práce a celkovú podporu vedenia manažérstvu kvality. V priebehu posúdenia na mieste boli prezentované silné stránky, prístupy, politiky a stratégie Úradu vlády SR a výsledky vlastnej činnosti. Externý posudzovateľ detailne skúmal celú činnosť a výsledky úradu cez všetky kritéria a princípy modelu CAF a v závere ocenil záujem úradu zlepšovať sa.
Fáza zlepšovania
Po analýze oblastí na zlepšovanie uvedených v samohodnotiacej správe, spätnej správe z posúdenia na mieste, ako aj analýze nových predkladaných návrhov na zlepšovanie činností so zapojením zamestnancov, boli stanovené hlavné priority zlepšovania jednotlivých činností Úradu vlády SR. Tieto sa aktuálne rozpracúvajú do podaktivít, plnením ktorých sa budú jednotlivé priority napĺňať.
Akčný plán zlepšovania bude strategickým dokumentom, ktorého cieľom bude riadiť proces trvalého vÚrade vlády SR.
Pri zlepšovaní sa bude využívať Demingov cyklus zlepšovania PDCA (P – plánovanie, D – realizácia, C – kontrola, A – konanie na základe zistení – aktualizácia/úprava, overenie výsledku/ realizácie oproti pôvodnému plánu).
Obr. Demingov cyklus zlepšovania PDCA