Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Úrad
  3. Organizačné útvary
  4. Sekcia štátnej služby a verejnej služby
  5. Dokumenty Rady pre štátnu službu
  6. Princípy štátnej služby
  7. Analýza aplikácie princípu zákonnosti v praxi

Analýza aplikácie princípu zákonnosti v praxi

Čl. 2 Princíp zákonnosti

Štátny zamestnanec pri výkone štátnej služby a služobný úrad v štátnozamestnaneckých vzťahoch konajú v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, právne záväznými aktmi Európskej únie, právnymi predpismi Slovenskej republiky, služobnými predpismi a ostatnými vnútornými predpismi. Ochranu štátneho zamestnanca voči konaniu, ktoré sa považuje za nezákonné, zaručujú zákonom ustanovené práva štátneho zamestnanca.

Pri aplikácii je potrebné rozlišovať dve roviny princípu zákonnosti:

  1. Štátny zamestnanec pri výkone štátnej služby koná v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, právne záväznými aktmi Európskej únie, právnymi predpismi Slovenskej republiky, služobnými predpismi a ostatnými vnútornými predpismi.
  2. Služobný úrad v štátnozamestnaneckých vzťahoch koná v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, právne záväznými aktmi Európskej únie, právnymi predpismi Slovenskej republiky, služobnými predpismi a ostatnými vnútornými predpismi.

K bodu 1

Pod výkonom štátnej služby (§ 6 zákona o štátnej službe) sa rozumie činnosť, ktorou štátny zamestnanec v rozsahu ustanovenom týmto zákonom alebo osobitným predpisom plní úlohy štátneho orgánu pri vykonávaní štátnej správy alebo plní úlohy pri vykonávaní štátnych záležitostí v služobnom úrade v príslušnom odbore štátnej služby alebo bez určenia odboru štátnej služby a ktorá zahŕňa

  1. riadenie,
  2. rozhodovanie,
  3. odbornú prípravu návrhov zákonov, ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov vrátane odborných činností súvisiacich s ich prerokúvaním, schvaľovaním a podpisovaním, ako aj odborných činností súvisiacich s vrátením zákonov prezidentom,
  4. odbornú prípravu koncepčných dokumentov a strategických dokumentov,
  5. odbornú prípravu podkladov na vykonávanie štátnych záležitostí,
  6. právne zastupovanie,
  7. kontrolu, dozor alebo inšpekciu,
  8. vnútorný audit alebo vládny audit alebo
  9. odbornú prípravu rozhodnutí

V praxi to znamená, že štátny zamestnanec sa pri výkone štátnej služby, čiže pri plnení svojich úloh vyplývajúcich z opisu štátnozamestnaneckého miesta /v ňom je uvedená niektorá z činností písm. a) až i)/, vždy riadi Ústavou Slovenskej republiky, právne záväznými aktmi Európskej únie, právnymi predpismi Slovenskej republiky, ako aj služobnými predpismi a ostatnými vnútornými predpismi, a to tak vo vzťahoch v rámci služobného úradu ako aj vo vzťahoch navonok – teda voči občanom. V obidvoch prípadoch za plnenie úloh podľa opisu štátnozamestnaneckého miesta v súlade s právnymi predpismi štátny zamestnanec jednoznačne zodpovedá služobnému úradu a iba služobný úrad je kompetentný posudzovať ich porušenie, Rade táto kompetencia nepatrí, v štátnozamestnaneckých vzťahoch je partnerom štátneho zamestnanca služobný úrad, ktorému zákon o štátnej službe poskytuje nástroje na posúdenie a prípadnú nápravu protizákonného postupu štátneho zamestnanca.

Tým nie je dotknutá povinnosť štátneho zamestnanca podľa ustanovenia § 111 ods. 1 písm. i) zákona o štátnej službe riadiť sa pri vykonávaní štátnej služby pokynmi vedúceho zamestnanca, avšak iba v prípade ak sú tieto pokyny v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a služobnými predpismi. Proti ukladaniu pokynov, ktoré sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo so služobnými predpismi mu zákon umožňuje brániť sa, a to podľa ustanovenia § 111 ods. 3 zákona o štátnej službe. Uplatnením takto stanoveného postupu sa môže štátny zamestnanec vyhnúť napr. disciplinárnemu postihu, prípadne skončeniu štátnozamestnaneckého pomeru zo strany služobného úradu.

K bodu 2

Štátnozamestnanecké vzťahy z pohľadu služobného úradu sú vzťahy služobného úradu voči štátnym zamestnancom spočívajúce v zabezpečení nevyhnutných podmienok na riadne vykonávanie štátnej služby a vytváraní priestoru na odborné plnenie úloh orgánov štátnej správy a úloh štátnych orgánov vykonávajúcich štátne záležitosti.

To znamená, že na rozdiel od štátneho zamestnanca, v prípade služobného úradu princíp zákonnosti vyžaduje od služobného úradu konanie v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, právne záväznými aktmi Európskej únie, právnymi predpismi Slovenskej republiky, služobnými predpismi a ostatnými vnútornými predpismi v štátnozamestnaneckých vzťahoch v rámci služobného úradu – teda vo vzťahoch voči štátnym zamestnancom a nie voči občanom.

Rada pre štátnu službu v zmysle svojej pôsobnosti vykonávať dohľad nad dodržiavaním princípov štátnej služby uplatňuje túto svoju pôsobnosť v praxi vybavovaním podnetov štátnych zamestnancov alebo občanov upozorňujúcich na porušenie niektorého z princípov štátnej služby služobným úradom (§ 14, ods. 1 písm. g) zákona o štátnej službe). Z tohto ustanovenia zákona o štátnej službe vyplýva, že Rada je oprávnená posudzovať porušovanie princípov štátnej služby, a teda aj princípu zákonnosti, služobným úradom, nie štátnym zamestnancom - v tomto prípade je povinný to riešiť služobný úrad a ten je plne zodpovedný za nápravu stavu vo vlastnej réžii.

Záver

Zákon o štátnej službe upravuje štátnozamestnanecké vzťahy v súvislosti s vykonávaním štátnej služby štátnymi zamestnancami. Ak princípy štátnej služby vytvárajú hodnotový rámec tohto zákona, ich porušenie je potrebné posudzovať iba v jeho kontexte, to znamená iba v rámci štátnozamestnaneckých vzťahov, nie v rámci vzťahov navonok. Rada sa preto, na základe kompetencií priznaných jej zákonom o štátnej službe, v prípade posudzovania porušení všetkých princípov štátnej služby, a teda aj princípu zákonnosti, zaoberá porušeniami služobných úradov vo vzťahu k štátnym zamestnancom, teda v rámci štátnozamestnaneckých vzťahov. Iba v týchto prípadoch je Rada oprávnená konštatovať porušenie princípu zákonnosti. Rade neprináleží dohľad nad činnosťou správnych orgánov v jednotlivých odvetviach správneho práva, ale iba nad výkonom štátnej služby štátnymi zamestnancami a služobnými úradmi. Rada nemá kompetencie prešetrovať napríklad, či je vydané rozhodnutie v správnom konaní zákonné alebo či bol dôvod na prerušenie správneho konania. V takýchto prípadoch sa môže občan domáhať nápravy v rámci príslušného konania (vyjadrenie v konaní, podanie odvolania, súdny prieskum) alebo využitím všeobecných prostriedkov ochrany zákonnosti (zákon o sťažnostiach, dohľad prokuratúry).