V Bratislave sa stretli predstavitelia štátov skupiny Priateľov politiky súdržnosti

05.10.2012
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

Predstavitelia štátov EÚ združených v neformálnom zoskupení Priateľov politiky súdržnosti (Friends of Cohesion) a Chorvátska ako pristupujúcej krajiny do Európskej únie sa v piatok 5. októbra stretli v Bratislave.

Stretnutie bolo podľa Roberta Fica krátke, no veľmi úspešné. "Všetci zúčastnení vnímajú kohéziu ako predpoklad boja proti hospodárskej kríze a nástroj na podporu hospodárskeho rastu," povedal Robert Fico a postoj predstaviteľov krajín označil za veľmi konštruktívny.

Cieľom stretnutia bolo vytvoriť účinný tlak na  neznižovanie objemu financií pre politiku súdržnosti (štrukturálne fondy a Kohézny fond), určených na vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Deje sa tak v období,  keď rokovania o viacročnom európskom rozpočte na roky 2014 – 2020 vstupujú počas cyperského predsedníctva v Rade EÚ do svojej rozhodujúcej fázy.

Stretnutie premiérov v Bratislave sa uskutočnilo z iniciatívy predsedu vlády SR Roberta Fica a nadviazalo na predchádzajúci prvý summit v takomto formáte v Bukurešti 1. júna 2012. Bratislavský summit podporia svojou účasťou aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, podpredseda EK Maroš Šefčovič a komisár EU pre rozpočet, Janusz Lewandowski.

Pre väčšinu členských štátov EÚ je udržanie politiky súdržnosti zásadným predpokladom na podporu rastu a zamestnanosti. Slovensko aktívne podporuje spoluprácu Priateľov politiky súdržnosti s ambíciou presadiť pokračovanie silnej politiky súdržnosti. Aj preto predstavitelia 15 členských štátov EÚ a Chorvátska na summite v Bratislave prijmú spoločnú deklaráciu, podľa ktorej Európska únia potrebuje počas krízy – a to viac ako kedykoľvek predtým - mobilizovať všetky nástroje, ktoré zvýšia hospodársky rast, tvorbu nových pracovných miest a konkurencieschopnosť.

Slovensko považuje spoločný rozpočet EÚ za dôležitý nástroj pri riešení zložitej ekonomickej situácie. Popri úsilí na národnej úrovni a ozdravovaní verejných financií je potrebné zapojiť aj všetky dostupné zdroje na úrovni EÚ v snahe úspešne čeliť kríze a podporiť ekonomický rast. Slovensko sa zasadí o dosiahnutie dohody o viacročnom eurorozpočte do konca tohto roka, pretože inak by bolo ohrozené čerpanie jednotlivých  fondov od 1. januára 2014.

Skupina Priateľov politiky súdržnosti sa vyformovala pred siedmimi rokmi, počas rokovaní o predchádzajúcom viacročnom eurorozpočte na roky 2007-2013,  v snahe koordinovať  pozície štátov, ktoré sú hlavnými príjemcami prostriedkov politiky súdržnosti. Skupinu tvorí 15 členských štátov EÚ: Bulharsko, Cyprus, Česko, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko. So skupinou úzko spolupracuje aj Chorvátsko, ktorého vstup do EÚ sa očakáva 1. júla 2013, po ratifikácii zmluvy o pristúpení všetkými členskými krajinami únie.
 

Videozáznam tlačovej konferencie Roberta Fica a José M. Barrosa

Videozáznam tlačovej konferencie Roberta Fica a Martina Schulza


Stretnutie FOC, príhovor R. Fica/ FOC high level meeting Robert Fico speech



Stretnutie FOC, príhovor M. Schulza/ FOC high level meeting Martin Schulz speech



Stretnutie FOC, príhovor J. M. Barrosa/ FOC high level meeting J. M. Barroso speech



9517